Bazal Vücut Isısı Yöntemi Örnek İzleme Grafiği

Bazal Vücut Isısı Yöntemi

Bazal vücut ısısı yöntemi bir tür doğal aile planlamasıdır. Bazal vücut sıcaklığınız, tamamen dinlendiğiniz zamanki sıcaklığınızdır. Yumurtlama, bazal vücut sıcaklığında hafif bir artışa neden olabilir.

Vücut sıcaklığınız yükselmeden 2-3 gün önce doğurganlık açısından en verimli olacaksınız. Her gün bazal vücut ısınızı takip ederek, ne zaman yumurtlayacağınızı tahmin edebilirsiniz. Bu, gebe kalma olasılığınızın en yüksek olduğu zamanı belirlemenize yardımcı olabilir. (Yumurtlama zamanınızı adet bilgilerinizi kullanarak gün gün olasılıkları ile birlikte takvim üzerinde görmek için adet ve yumurtlama günü hesaplama aracını kullanabilirsiniz.)

Hamile kalmak istiyorsanız, cinsel ilişkiye girmek için en iyi günleri belirlemek amacıyla bazal vücut ısısı yöntemini kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, hamilelikten kaçınmak istiyorsanız, korunmasız cinsel ilişkiden kaçınılması gereken günleri belirlemek için bazal vücut ısısı yöntemini kullanabilirsiniz.

Bazal vücut ısısı yöntemi tek başına hamileliği etkili bir şekilde önlemek için yeterli uyarı süresi sağlamayabilir. Çoğu zaman, insanlar bu yöntemi hamileliği önlemek için diğer doğurganlık bilincine dayalı yöntemlerle birlikte kullanırlar.

Aile Planlaması İçin Bazal Vücut Isısı

Bazal vücut ısısı, doğurganlığı tahmin etmenin bir yolu olarak veya korunmasız cinsel ilişkiye girmek veya cinsel ilişkiden kaçınmak için en iyi günleri belirlemenize yardımcı olarak bir doğum kontrol yönteminin bir parçası olarak kullanılabilir.

Doğurganlık veya doğum kontrolü için bazal vücut sıcaklığınızı takip etmek ucuzdur ve herhangi bir yan etkisi yoktur. Bazı kadınlar dini nedenlerle bazal vücut ısısı yöntemini kullanmayı tercih edebilir.

Bazal vücut ısısı yöntemi hamileliği tespit etmek için de kullanılabilir. Yumurtlamayı takiben 18 gün veya daha uzun süren bazal vücut sıcaklığındaki artış, hamileliğin erken bir göstergesi olabilir.

Bazal vücut ısısı yöntemi genellikle, adet döngüsü boyunca servikal salgıları takip ettiğiniz doğal aile planlamasının servikal mukus yöntemiyle birleştirilir. Ayrıca, idrarınızdaki hormon seviyelerini ölçmek için bir elektronik doğurganlık monitörü de kullanabilirsiniz; bu, size hangi günlerde doğurgan olduğunuzu söyleyebilir. Bu yaklaşım kombinasyonuna bazen semptotermal veya semptohormonal yöntem denir.

Bazal Vücut Sıcaklığını Aile Planlaması İçin Kullanmanın Riskleri Nelerdir?

Doğurganlığı artırmak için bazal vücut ısısı yöntemini kullanmak herhangi bir risk oluşturmaz.

Benzer şekilde, doğum kontrolü için bazal vücut ısısı yöntemini kullanmak doğrudan bir risk oluşturmaz. Ancak en az etkili olan doğal aile planlaması yöntemlerinden biridir ve sadece bu yönteme dayanmak eğer hamilelik istemiyorsanız güvenli olmayacaktır.

Doğum kontrolü için doğurganlık bilincine dayalı başka bir yöntemle birlikte bazal vücut ısısı yönteminin kullanılması, yöntemin etkinliğini artırabilir. Ancak, yöntem motivasyon ve titizlik gerektirir. Gebe kalmak istemiyorsanız, siz ve eşiniz her ay doğurgan günlerinizde cinsel ilişkiden kaçınmalı veya bir bariyer doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız.

Bilinmesi Gerekenler

Bazal vücut ısınızı takip etmek özel bir hazırlık gerektirmez. Bununla birlikte, doğum kontrolü için doğurganlık bilincine dayalı başka bir yöntemle birlikte bazal vücut ısısını kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki durumlarda önce doktorunuz veya ilgili sağlık profesyoneline danışın:

 • Yakın zamanda doğum yaptıysanız
 • Doğum kontrol hapları veya diğer hormonal kontraseptifleri almayı bıraktıysanız
 • Emziriyorsanız
 • Menopoza yaklaşıyorsanız

Bazal vücut sıcaklığınızın aşağıdakiler dahil birçok faktörden etkilenebileceğini kesinlikle unutmayın:

 • Hastalık veya yüksek ateş
 • Stres
 • Vardiyalı çalışma düzeni
 • Kesintili uyku döngüleri veya aşırı uyku
 • Alkol
 • Seyahat ve saat dilimi farklılıkları
 • Jinekolojik bozukluklar
 • Bazı ilaçlar

Bazal Vücut Isısı Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Bazal vücut ısısı yöntemini kullanmak için:

 • Her sabah yataktan kalkmadan bazal vücut ısınızı ölçün. Dijital bir oral termometre veya bazal vücut sıcaklığını ölçmek için özel olarak tasarlanmış bir termometre kullanın. Doğru bir okuma sağlamak için her gece en az üç saat kesintisiz uyku aldığınızdan emin olun. En doğru sonuçlar için daima aynı yöntemi kullanarak ateşinizi ölçün. Her gün uyandığınızda aynı saatte ateşinizi ölçmeye çalışın.
 • Sıcaklık okumalarınızı takip edin. Günlük bazal vücut ısınızı kaydedin ve ortaya çıkacak bir model arayın. Bunu, kağıt bir çizelgede veya bu amaç için tasarlanmış bir uygulamada yapabilirsiniz. Yumurtladığınızda bazal vücut ısısı biraz artabilir (tipik olarak 0,3oC’den daha az). Yumurtlamanız muhtemelen biraz daha yüksek sıcaklığın üç gün veya daha uzun süre sabit kaldığında meydana geldi.
 • Verimli günlerde cinsel ilişkiyi dikkatlice planlayın. Bazal vücut ısınızın yükselmesinden yaklaşık iki gün önce en doğurgan olduğunuz zamandır. Ancak sperm, üreme sisteminizde beş güne kadar yaşayabilir. Hamile kalmayı istiyorsanız bu zaman cinsel ilişki için uygun zaman. Hamilelikten kaçınmak istiyorsanız, korunmasız cinsel ilişki, (her döngüde) adet döneminizin başlangıcından itibaren bazal vücut ısınızın yükselmesinden sonraki 3-4 gün sonrasına kadar yasaktır.

İdeal kilonuzu hesaplamak isterseniz buraya tıklayın.

Vücut kitle indeksinizi veya boy kilo endeksinizi hesaplayarak zayıf yada obez olup olmadığınızı görmek için buraya tıklayın.

Tüm ülkeler için cinsiyete göre ortalama boy uzunluklarını görmek için buraya ve yine tüm ülkeler için cinsiyete göre kilo ortalaması nedir görmek için buraya tıklayın.

Günlük aktiviteleriniz ve hedef kilonuza bağlı olarak ihtiyacınız olan kalori miktarını hesaplamak için buraya tıklayın.

Adet takvimini görmek yada yumurtlama zamanınızı hesaplamak için buraya veya vücut ısısı yöntemini öğrenmek için ise buraya tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir