Kalori Hesaplama

Günlük İhtiyacınız Olan Kalori Miktarını Hesaplama Aracı İle Hesaplayın
İnç
Metrik
Temel bilgi
Aktivite durumu
İhtiyacınız:
Günlük hedef kalori alımı:
0

Kalori Hesaplama

Günlük olarak kaç kaloriye ihtiyacımız olduğu cinsiyet, yaş, kilo ve aktivite düzeyi gibi değişik faktörlere bağlıdır. Örnek vermek gerekirse; 32 yaşındaki bir erkek sporcu, hiç egzersiz yapmayan 68 yaşında evinde oturan erkek emekli bir kişiden daha fazla kaloriye ihtiyaç duyacaktır.

Yaşınız cinsiyetiniz kilonuz ve aktivite düzeyinizi kullanarak günlük olarak ne kadar kalori ihtiyacınız olduğunu aşağıda ideal kalori hesaplama aracımızı kullanarak hesaplayabilirsiniz. Günlük kalori ihtiyacı hesaplama aracımızda kullanılan hesap formülünün bilimsel dayanağı sayfamızın ilerleyen kısımlarında anlatılmıştır.

Çok düşük veya çok yüksek kalori tüketmek daha sonrasında sağlık sorunlarına yol açacaktır. Yiyeceklerdeki kalori miktarı bize ne kadar potansiyel enerji içerdiklerini söyler. Burada önemli olan sadece alınan kaloriler değil, aynı zamanda kalorilerin alındığı maddelerdir. Nasıl bir beslenme şekli yada düzeni takip etmeniz gerektiği konusunda sağlıklı beslenme piramidi başlıklı yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. Yine akdeniz tipi beslenme pramidi de buna benzer şekilde faydalı olabilir.

En temel bilmemiz gereken konu şudur; yaktığınızdan daha fazla kalori yediğinizde kilo alırsınız. Kalorileri hesaplamak, daha az kalori almanıza ve buna bağlı olarak da kilo vermenize yardımcı olabilir.

Kalori Nedir?

Kalori, normalde yiyecek ve içeceklerin enerji içeriğini ölçmek için kullanılan bir enerji ölçüsüdür. Teknik açıdan bakıldığında, bir diyet kalorisi, 1 kilogram suyun sıcaklığını 1 santigrat derece yükseltmek için gereken enerji miktarı olarak tanımlanır.

Kalori Ne İşe Yarar?

Yediğiniz ve içtiğiniz besinlerle aldığımız kalorileri vücudumuzun temel işlevlerinin (solunum, zihinsel aktiviteler vb.) yanında yürüme, konuşma ve yemek yeme gibi günlük aktiviteler için kullanırız.

Fazla Kalori Alırsam Ne Olur?

Tükettiğimiz besinlerle aldığımız fazla kaloriler yağ olarak depolanmaktadır. Sürekli olarak aktiviteler için yaktığımızdan daha fazla kalori almak zaman geçtikçe kilo almamıza neden olmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar bu gerçeği açıkça ortaya koymaktadır. Eğer insanlar yaktıklarından daha fazla kalori alırlarsa kilo aldıkları açıkça gösterilmiştir. Bu konuda detaylı incelemek isterseniz şu araştırmalara bakabilirsiniz; (Kaynak 1Kaynak 2).

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

Kilo vermek istiyor ve kilo vermeye çalışıyorsanız, vücudunuzun enerji için yaktığından daha azını yiyerek kalori açığı oluşturmanız gerekecektir. yani harcanandan daha al almalısınız ki depodan kullanmanız gereksin. Nasıl bir yöntem izleyerek kilo vereceğinize uzman eşliğinde karar vermeniz yararlı olacaktır.

Kalori İhtiyacı Hesaplama Formülü

Kalori hesaplama aracımızda kullanılan hesap formülü ideal kalori ihtiyacını doğru olarak tahmin etme yollarından biri olan Mifflin-St Jeor formülüne dayanmaktadır. Çünkü yapılan sistematik bilimsel araştırmalar, bu formülü yani Mifflin-St Jeor denklemini çok sayıdaki ideal günlük kalori ihtiyacı hesaplama formülü arasında en güvenilir formül olarak bulmuştur.

Özetle; günlük olarak almanız gereken tam kalori miktarı, cinsiyetiniz, yaşınız, kilonuz ve aktivite seviyeniz dahil olmak üzere bazı faktörlere bağlıdır. Günlük kalori ihtiyacınızı kolaylıkla hesaplamak için yukarıdaki hesaplama aracımızı kullanın.

Kilonuzu Kontrol Edin

Kalori ihtiyacınızı tespit etmeye geçmeden önce vücut kitle indeksi hesaplama aracımız ile kilo durumunuzu kontrol edin, durumunuzun farkında olun. Çünkü belki obez veya zayıf grubunda yer aldığınız için halihazırda bir kilo problemi yaşıyor olabilirsiniz. Eğer öyle ise de almanız gereken kalori miktarı ihtiyacınız olan miktara göre değişiklik arz edebilir, aslında hesaplama aracımızda buna uygun kalori hesabı yapmaktadır. Yine sonrasında kaç kilo olmalıyım ki sorunuza cevap bulmak için ideal kilo hesaplama aracımız ile kendinize hedef belirlemek için ideal kilonuzu hesaplayıp takip edebilirsiniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Akdeniz Diyeti ile Beslenme Pramidi

Yo-yo Diyeti veya Kilo Döngüsü

Menopoz Sonrası Kilo

Kilo Vermek İçin Gereken Aşamalar

İdeal kilonuzu hesaplamak isterseniz buraya tıklayın.

Vücut kitle indeksinizi veya boy kilo endeksinizi hesaplayarak zayıf yada obez olup olmadığınızı görmek için buraya tıklayın.

Tüm ülkeler için cinsiyete göre ortalama boy uzunluklarını görmek için buraya ve yine tüm ülkeler için cinsiyete göre kilo ortalaması nedir görmek için buraya tıklayın.

Günlük aktiviteleriniz ve hedef kilonuza bağlı olarak ihtiyacınız olan kalori miktarını hesaplamak için buraya tıklayın.

Adet takvimini görmek yada yumurtlama zamanınızı hesaplamak için buraya veya vücut ısısı yöntemini öğrenmek için ise buraya tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir