Kilo Verme Bilinç Düzeyi Testi – Kilo Kontrol IQ

Kilo Verme Konusundaki Bilinç Düzeyinizi Ölçecek Sorular

S: Kendinizi sık sık tartmalı mısınız?

C : 

Araştırmalar, kilo vermeyi ve kiloyu korumayı başaran kişilerin sıklıkla kendilerini tarttığını gösteriyor. Tartıda en az haftada bir kez bir adım, farkındalığı en iyi şekilde oluşturuyor gibi görünüyor.

Tartıdaki sayının artıp azaldığına çok takılmayın  : Vücudunuzdaki su ağırlığı değiştikçe ağırlığınız birkaç gün içinde birkaç kilo değişebilir.

S: Kilo vermek için hangi yağları azaltmalısınız?

C: Doymuş yağlar. Resmi diyet yönergeleri, kalorilerinizin %10’undan daha azının doymuş yağlardan gelmesi gerektiğini söylüyor.

Tek bir tür yemek yememek, toplam kaloriyi azaltmak anlamına gelmez. Ayrıca yağ, yemek yedikten sonra tok hissetmenize yardımcı olabilir, bu da tatlı vb. isteğinizi frenleyebilir. Vücudunuzun çalışması için biraz diyet yağına ihtiyacı vardır.

Tereyağı ve işlenmiş gıdaları, zeytinyağı, soğuk su balığı, avokado ve az miktarda fındık gibi daha sağlıklı çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlarla değiştirin. Doymuş yağı azaltmak kilo vermek için sihirli olmasa da, genel sağlık için faydalıdır.

S: Daha hızlı kilo vermeye yardımcı olmak için yemeklerden önce su içmelisiniz. Doğru ya da yanlış?

C: Doğru.

Özellikle yemekten önce içilen su tokluk hissi verir ve daha az yemenizi sağlar. Bir çalışma, her yemekten önce iki bardak su içen yetişkinlerin, içmeyenlere göre daha fazla kilo verdiğini buldu.

Su ayrıca nemli kalmanıza yardımcı olur. Böbrekleriniz vücudunuzda suyu hareket ettirirken, su ağırlığınız daha düşüktür.

S: Çok fazla öğle yemeği yerseniz, akşam yemeğini atlamanız gerekir mi? Evet veya Hayır?

C: Hayır.

Kilo vermeye çalışıyorsanız öğün atlamayın. Daha sonra kendinizi daha acıkmış hissedecek ve buzdolabına baskın yapmaya ya da abur cubur yemeye daha yatkın olacaksınız – günün kalori toplamını potansiyel olarak bir yemekten daha yüksek çalıştıracaksınız . Bir öğünü kaçırmak aynı zamanda daha az enerjik kalmanıza neden olabilir, bu da kilo vermeye çalışıyorsanız önemli bir şey olan egzersiz yapma olasılığınızı azaltır . Küçük, besleyici öğünler ve öğünler arasında atıştırmalıkların, insanların daha fazla kaybetmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Kahvaltı, öğün atlamamanın anahtarıdır. Düzenli kahvaltı yapanlar, güne aç karnına başlayanlardan daha zayıftır.

S: Yemekten sonra, kendinizi tok hissetmeniz ne kadar sürer?

C: 15-20 dakika

Kilo vermek istiyorsanız yavaş yiyin çünkü ağzınızın “mmm!” demesi arasında bir gecikme var. ve beyniniz midenizdeki dolgunluğu kaydeder. Çatalınızı lokmalar arasında bırakır ve hızınızı kendiniz ayarlarsanız, midenize doyduğunuzu söylemesi için beyninize daha fazla zaman vermiş olursunuz.

Bir çalışmada, yavaş yemeleri istenen kadınlar, olabildiğince çabuk yemeleri istendiği zamana göre daha az kalori aldılar ve daha fazla su içtiler.

S: Kilo vermek için her öğünü planlamalısınız. Doğru ya da yanlış?

C: Doğru.

Spontanlık bazı aktiviteler için harikadır ama yemek yemek bunlardan biri değildir. Kilo verme uzmanları, öğünlerinizi ve atıştırmalıklarınızı dengeli bir diyet planına uyduklarından emin olmak için planlamanızı önerir .

İyi bir plan olmadan, en yakındaki otomatın veya fırının siren çağrısına karşı daha savunmasızsınız.

S: Neden bir yemek günlüğü tutmalısınız?

C: Ne yediğinizin bir günlüğünü tutmak, kilo kaybınızı iki katına çıkarabilir, kilo verme konusunda en büyük ve en uzun süredir devam eden araştırmalardan birinde bulundu.

Yemek günlüğü tutmak, gerçekten ne kadar çok şey yediğinizin farkına varmanızı sağlar ve kötü kalıpları görmenizi ve düzeltmenizi sağlar.

Ve yazılı bir kayıt sizi daha sorumlu kılıyor, bu yüzden yiyecekleri yemeden önce iki kez düşünüyorsunuz.

S: Kilo vermek için hangi karbonhidratlardan kaçınmalısınız?

C: Kilo vermek için işlenmiş gıdalardan gelen karbonhidratlardan kaçınmalısınız.

Düşük karbonhidratlı diyetlerin popülaritesine rağmen, vücudunuzun çalışması için bu önemli yakıta ihtiyacı vardır.

Karbonhidratları gazlı içecekler, abur cubur ve hayvansal yağlar gibi şekerli içeceklerden uzaklaştırırken, tam tahıllar, meyveler ve sebzelerden bazı karbonhidratları yemeye devam etmek en sağlıklısıdır.

S: İstediğiniz kadar ızgara tavuk yiyebilir ve yine de kilo verebilirsiniz. Doğru ya da yanlış?

C: Yanlış.

Sebzelerinizi kilo vermekten korkmadan özgürce yiyin – kalorileri nispeten düşüktür, lif ve besinle doludur ve kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur, böylece genel olarak daha az yersiniz.

Kızartma, sote etme veya sosların çoğunu eklemek kaloriyi artırır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir