yo-yo-diyeti-kilo-döngüsü

Yo-yo Diyeti veya Kilo Döngüsü

Kilo Vermeye Devam Edebilmek Önemli

Yo-yo diyeti veya Kilo döngüsü sıklıkla gündeme gelen bir konudur. Ama buna değinmeden önce bilinmesi gereken bir konu vardır. Öncelikle vücut kitle indeksinizi öğrenip ne durumda olduğunuza bakmak önemlidir. Sonrasında eğer kilolu iseniz kendiniz için ideal kilo hesabını yaparak veya uzmanınıza danışarak hedef belirleyebilirsiniz. Kilo vermek birçoğumuz için için zor olsa da, verdikten sonra kilomuzu korumak daha da zordur. Fazla kilolarını veren insanların çoğu, verdikleri kiloları 2 – 3 yıl sonra geri almaktadır. Bir teoriye göre kilo vermek için tükettikleri kalori miktarını azaltan kişilerin vücutlarının kalori yakma oranında da bir düşüş yaşamasıdır. Dolayısıyla bu durum zaman içinde kilo vermeyi giderek zorlaştırır. Daha düşük kalori yakma oranı, daha normal bir diyete devam edildikten sonra kilo almayı da kolaylaştırabilir. Bu nedenlerle aşırı düşük kalorili diyetler ve hızlı kilo verme önerilmemektedir.

Haftada yarım ile 1 kilodan fazla kilo kaybetmemeniz önerilir. Uzun vadede kilo vermeyi devam ettirmek ve uzun vadeli yaşam tarzı değişikliklerinin dahil edilmesi gerekir.

Verilen Kiloları Korumanın Faydaları

Bir kişinin boyuna uygun sağlıklı bir kiloya ulaşacak şekilde kilo vermesi birçok açıdan sağlığa faydalıdır. Bu faydalar; daha düşük kolesterol ve kan şekeri seviyeleri, daha düşük kan basıncı, kemikler ve eklemler üzerinde daha az yük ve kalp için daha az iş yükü olarak sayılabilir. Bu faydalardan ömür boyu yararlanmak için verilen kiloyu korumak çok önemlidir.

Verilen kiloyu korumak, tıpkı kilo vermek gibi çaba ve bağlılık gerektirir. Kilo verme hedeflerine diyet, yeme alışkanlıkları ve egzersizdeki değişikliklerin bir kombinasyonu ile ulaşılır. Aşırı durumlarda, insanlar bariatrik cerrahiye yönelirler.

Verilen Kiloları Korumak İçin Stratejiler

Kilo verme sırasında etkin olarak kullanılan destek sistemleri kilonun korunmasına katkı sağlayabilir. Amerika Ulusal Kilo Kontrol Kayıtları’na göre, kayıt katılımcılarının %55’i kilo vermelerini sağlamak için bir tür program kullanmışlardır.

Fiziksel aktivite, kilo kaybının korunmasında hayati ve önemli bir rol oynar. Araştırmalar, yürümek ve merdiven kullanmak gibi zorlu olmayan egzersizlerin bile olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor. Kilo kaybını sürdürmek için haftada 1.500 ila 2.000 kalori kullanan aktivite önerilir. Yetişkinler, haftada en az 3 ila 4 kez en az 40 dakika orta ila şiddetli düzeyde fiziksel aktivite yapmaya çalışmalıdır.

Diyet ve egzersiz, kilo vermek ve korumak için hayati stratejilerdir. Amerikan Ulusal Kilo Kontrol Kayıtları‘na kayıt yaptıranların yüzde doksan dördü fiziksel aktivitelerini artırmıştır.

İstenilen ağırlığa ulaşıldığında, kilo kaybının devam edip etmediğini görmek için bir hafta boyunca günlük alıma yaklaşık 200 kalorilik sağlıklı, az yağlı yiyeceklerin kademeli olarak eklenmesi denenebilir. Kilo verme devam ederse, istenen kiloyu korumak için doğru kalori dengesi belirlenene kadar günlük diyete sağlıklı gıdalardan ek kaloriler eklenebilir. Yiyecek alımının ve egzersiz düzeylerinin ayarlanmasının ağırlığı nasıl etkilediğini belirlemek biraz zaman alabilir ve kayıt tutabilir. Bir beslenme uzmanı bu konuda yardımcı olabilir.

Kiloyu korumak için davranışsal stratejiler kullanmaya devam etmek gereklidir. Strese tepki olarak yemek yemenin farkında olun. Ayrıca, yemek yemek yerine bununla başa çıkmak için egzersiz, aktivite veya meditasyon kullanın.

Eski alışkanlıklara geçici olarak dönüş, başarısızlık anlamına gelmez. Diyet seçimlerine ve egzersize dikkat etmek, kilo kaybını korumaya yardımcı olabilir. Olumsuz ruh halleri ve kişilerarası zorluklar gibi durumları belirlemek ve bu durumlarla yemek yemek yerine alternatif yöntemler kullanmak eski alışkanlıklara dönüşü engelleyebilir.

Son zamanlarda konunun sıklıkla meydana gelmesi nedeniyle insanlar; yoyo diyet nedir, yo-yo diyeti özellikleri nelerdir ve yo-yo diyetinin zararları nelerdir şeklinde sorular sormaktadırlar.

Kilo Döngüsü yada Yo-yo Diyeti Nedir?

Yoyo Diyeti yada Kilo Döngüsü, birden çok kez hızla kilo vermek ve geri almaktır. Yoyo diyeti, adını atılıp sonra tekrar alınan yoyo isimli oyuncaktan almaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere bu yöntemle hızla verilen kilolar sonrasında tekrar geri gelmektedir. Bazı araştırmalar, “yo-yo diyeti” olarak adlandırılan kilo döngüsünün bazı sağlık risklerine yol açabileceğini öne sürüyor. Bunlara yüksek tansiyon, safra kesesi hastalığı ve yüksek kolesterol dahildir. Ancak bu araştırmalar herkes için geçerli değildir. En iyi strateji, kilo döngüsünden kaçınmak ve artan fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme aracılığıyla sağlıklı kiloyu korumaktır.

Kilo döngüsü ile ilgili bir efsane, kilo veren ve geri alan bir kişinin, kilo verme döngüsünden geçmemiş bir kişiye kıyasla, tekrar kilo vermekte ve bunu sürdürmekte daha fazla zorluk çekeceğidir. Bu konu ile ilgili araştırmaların çoğu, kilo döngüsünün vücudun enerji yakma hızını etkilemediğini göstermektedir. Ayrıca, önceki bir kilo döngüsü, tekrar kilo verme yeteneğini etkilemez. Ayrıca kilo döngüsü yağ dokusu miktarını artırmaz veya mide çevresindeki yağ dağılımını artırmaz.

Konu ile ilgili olarak daha fazla bilgi için daima doktorunuz veya diyetisyeninizle konuşanız faydalı olacaktır. Örneğin diyabet veya bir başka sağlık sorunu olan bireylerin özellikle buna dikkat etmesi gerekmektedir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Akdeniz Diyeti ile Beslenme Pramidi

Menopoz Sonrası Kilo

Kilo Vermek İçin Gereken Aşamalar

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

İdeal kilonuzu hesaplamak isterseniz buraya tıklayın.

Vücut kitle indeksinizi veya boy kilo endeksinizi hesaplayarak zayıf yada obez olup olmadığınızı görmek için buraya tıklayın.

Tüm ülkeler için cinsiyete göre ortalama boy uzunluklarını görmek için buraya ve yine tüm ülkeler için cinsiyete göre kilo ortalaması nedir görmek için buraya tıklayın.

Adet takvimini görmek yada yumurtlama zamanınızı hesaplamak için buraya veya vücut ısısı yöntemini öğrenmek için ise buraya tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir