yumurta kaç kaloridir

Bir Yumurta Kaç Kalori ?

Büyüklüğüne bağlı olarak bir yumurta ortalama 55 ile 80 kalori arasında enerji içerir. Tüm boyutların ayrıntıları için aşağıya bakın.

Bir yumurtada kaç kalori var?

Bir yumurtadaki kalori, boyutuna ve nasıl hazırlandığına bağlı olarak değişecektir. Bununla birlikte, ortalama olarak tek bir orta boy yumurta yaklaşık 66 kalori, ortalama küçük bir yumurta yaklaşık 55 kalori ve ortalama büyük bir yumurta yaklaşık 80 kalori içerir.

Bu kalorilerin çoğu, yumurtanın özellikle besleyici yoğun kısmı olan ve birçok temel vitamin ve mineral içeren sarısından gelir. Aşağıda bir yumurtanın çeşitli boyutlarındaki tam kalori değerlerinin bir listesi bulunmaktadır.

Besin BilgisiEnerji kcal (kalori)Enerji kJ (kilojul)
Küçük yumurta (48g)54227
Orta boy yumurta (58g)66277
Büyük yumurta (68g)78326
Çok büyük yumurta (78g)90377
100 gram yumurta131547

Pişmiş yumurtadaki kaloriler

Omlet

Mikrodalgada biraz tuz ve karabiberle pişirilmiş iki çırpılmış yumurta ve bir tutam yarım yağlı süt yaklaşık 170 kalori sağlayacaktır. Çırpılmış yumurtalarınızı tava yöntemini kullanarak pişiriyorsanız, iki büyük yumurta ve bir tutam yarım yağlı süt ile çırpılmış küçük bir parça tereyağı, eklenen tereyağı miktarına bağlı olarak toplam 200 ile 245 kalori arasında olacaktır.

Haşlanmış yumurtalar çok popülerdir çünkü pişirmek için ekstra yemeklik yağ veya tereyağı eklemenize gerek yoktur. Bu, haşlanmış yumurta kalorilerinin yukarıdaki tablodakiyle aynı olduğu anlamına gelir – büyüklüğüne bağlı olarak 54 ile 80 kalori arasında.

Kızarmış yumurta kalori değeri tavada ve bunu tahliye edip kullanılan yağın tipine göre farklılık gösterir. Kolza tohumu veya zeytinyağı gibi tekli doymamış yağlar bakımından zengin yağların kullanılması sıklıkla tavsiye edilir. Kızarmış bir yumurta, sadece biraz sprey yağ kullanılıyorsa 85 kaloriden yağda kızartılırsa ve tahliye edilmezse yaklaşık 120 kaloriye kadar değişebilir.

Popüler yumurta yemeklerindeki kaloriler

Yumurta yemeğikaloriprotein (g)karbonhidrat (g)yağ (g)
1 adet haşlanmış yumurta,
2 dilim tost + 10 gr margarin
320153117
İki yumurtalı sade omlet,
200 gr patates
325193514
2 adet çırpılmış yumurta,
1 adet kızarmış simit (60 gr)
334203514

Yumurta ve diyet

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel besinleri almasını sağlarken kilo vermeye çalışıyorsanız, yumurtalar diyetinize dahil etmek için harika bir besindir. Yumurtalar besleyici olarak yoğun olduklarından ve 70’den az kalori (orta boy) içerdiğinden, yine de bol miktarda protein ve hayati vitamin, mineral ve yağ sağlarken, kalori kontrollü herhangi bir öğün ve atıştırmalıkların bir parçası olabilirler.

Yumurtalarınızı hazırlama şekliniz elbette besin değerlerini etkileyecektir. Örneğin, bir yumurtayı kaynatmak yerine yağda kızartırsanız, bu toplam kalori miktarını artıracaktır. Yumurtalarınızı sebzeler, salatalar ve kepekli tahıllar gibi diğer besin açısından zengin gıdalarla birlikte yemek de önemlidir.

Yumurta ve beslenme hakkında daha fazla bilgi

Diyet ve yumurta ile ilgileniyorsanız, yumurta ve kilo verme bölümümüzü ziyaret edin.

Yumurta ve sağlık hakkında daha fazla bilgi için, kaloriler, yağlar ve karbonhidratlar hakkında daha fazla bilgi için yumurta ve sağlık bölümümüzü veya beslenme sayfamızı ziyaret edin .

Çocuklarda kilo sorunu sayfamızı ziyaret edebilir veya günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayabilirsiniz. Aldığınız kaloriye önem verdiğinize göre vücut kitle indeksinizi hesaplayarak hangi kilo aralığında yer aldığınızı öğrenebilirsiniz. Veya kendinize kaç kilo olmalıyım diye soruyorsanız ideal kilo hesaplama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir