yumurta kaç kaloridir

Bir Yumurta Kaç Kalori? Yumurtanın Besin Değerine Detaylı Bakış

Egzersiz yapanlardan sağlıklı beslenmeye özen gösterenlere kadar herkesin sıklıkla sorduğu bir soru var: “Bir yumurta kaç kalori?” Yumurtanın kalori içeriği, büyüklüğüne ve nasıl hazırlandığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Şimdi bu sorunun cevabını detaylıca açıklığa kavuşturalım ve yumurtanın çeşitli boyutlarındaki ve pişirme yöntemlerindeki kalori içeriklerine göz atalım.

Bir yumurtada kaç kalori var?

Bir yumurtadaki kalori, boyutuna ve nasıl hazırlandığına bağlı olarak değişecektir. Bununla birlikte, ortalama olarak tek bir orta boy yumurta yaklaşık 66 kalori, ortalama küçük bir yumurta yaklaşık 55 kalori ve ortalama büyük bir yumurta yaklaşık 80 kalori içerir.

Yumurtanın Boyutuna Göre Kalori İçeriği

Yumurtanın boyutu, kalori içeriğini belirlemede ana faktördür. İşte farklı boyutlardaki yumurtaların ortalama kalori sayıları:

  • Küçük yumurta (48g): Yaklaşık 54 kalori
  • Orta boy yumurta (58g): Ortalama 66 kalori
  • Büyük yumurta (68g): Yaklaşık 78 kalori
  • Çok büyük yumurta (78g): Aşağı yukarı 90 kalori
  • 100 gram yumurta: Yaklaşık 131 kalori

Bu kalorilerin büyük bir kısmı, birçok temel vitamini ve minerali içeren ve özellikle besleyici yoğun kısmı olan yumurtanın sarısından gelmektedir. Aşağıda bir yumurtanın çeşitli boyutlarındaki tam kalori değerlerinin bir tablosu bulunmaktadır.

Besin BilgisiEnerji kcal (kalori)Enerji kJ (kilojul)
Küçük yumurta (48g)54227
Orta boy yumurta (58g)66277
Büyük yumurta (68g)78326
Çok büyük yumurta (78g)90377
100 gram yumurta131547

Pişmiş yumurtadaki kaloriler

Omlet

Mikrodalgada biraz tuz ve karabiberle pişirilmiş iki çırpılmış yumurta ve bir tutam yarım yağlı süt yaklaşık 170 kalori sağlayacaktır. Çırpılmış yumurtalarınızı tava yöntemini kullanarak pişiriyorsanız, iki büyük yumurta ve bir tutam yarım yağlı süt ile çırpılmış küçük bir parça tereyağı, eklenen tereyağı miktarına bağlı olarak toplam 200 ile 245 kalori arasında olacaktır.

Haşlanmış yumurtalar çok popülerdir çünkü pişirmek için ekstra yemeklik yağ veya tereyağı eklemenize gerek yoktur. Bu, haşlanmış yumurta kalorilerinin yukarıdaki tablodakiyle aynı olduğu anlamına gelir – büyüklüğüne bağlı olarak 54 ile 80 kalori arasında.

Kızarmış yumurta kalori değeri tavada ve bunu tahliye edip kullanılan yağın tipine göre farklılık gösterir. Kolza tohumu veya zeytinyağı gibi tekli doymamış yağlar bakımından zengin yağların kullanılması sıklıkla tavsiye edilir. Kızarmış bir yumurta, sadece biraz sprey yağ kullanılıyorsa 85 kaloriden yağda kızartılırsa ve tahliye edilmezse yaklaşık 120 kaloriye kadar değişebilir.

Popüler yumurta yemeklerindeki kaloriler

İşte bazı popüler yumurta yemeklerinin kalori değerleri:

  • Bir adet haşlanmış yumurta, iki dilim tost ve 10 gr margarin: 320 kalori
  • İki yumurtalı sade omlet, 200 gr patates: 325 kalori
  • İki adet çırpılmış yumurta, bir adet kızarmış simit (60 gr): 334 kalori
Yumurta yemeğikaloriprotein (g)karbonhidrat (g)yağ (g)
1 adet haşlanmış yumurta,
2 dilim tost + 10 gr margarin
320153117
İki yumurtalı sade omlet,
200 gr patates
325193514
2 adet çırpılmış yumurta,
1 adet kızarmış simit (60 gr)
334203514

Yumurta ve diyet

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel besinleri sağlarken kilo vermek istiyorsanız, yumurtalar diyetinize eklemek için mükemmel bir seçenektir. Yumurtalar besin değeri açısından yoğun oldukları ve orta boy bir yumurta 70’ten az kalori içerdiği için, yüksek miktarda protein ve hayati vitaminler, mineraller ve yağlar sağlarken kalori kontrolü sağlanan herhangi bir öğünün parçası olabilirler.

Tabii ki, yumurtalarınızı hazırlama yöntemi besin değerlerini etkileyecektir. Örneğin, bir yumurtayı kızartmak, kaynatmaktan daha fazla kaloriye yol açacaktır. Yumurtalarınızı sebzeler, salatalar ve tam tahıllar gibi diğer besin açısından zengin gıdalarla birleştirmek de sağlıklı bir diyet için önemlidir.

Yumurta ve beslenme hakkında daha fazla bilgi

Diyet ve yumurta ile ilgileniyorsanız, yumurta ve kilo verme bölümümüzü ziyaret edin.

Yumurta ve sağlık hakkında daha fazla bilgi için, kaloriler, yağlar ve karbonhidratlar hakkında daha fazla bilgi için yumurta ve sağlık bölümümüzü veya beslenme sayfamızı ziyaret edin .

Çocuklarda kilo sorunu sayfamızı ziyaret edebilir veya günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayabilirsiniz. Aldığınız kaloriye önem verdiğinize göre vücut kitle indeksinizi hesaplayarak hangi kilo aralığında yer aldığınızı öğrenebilirsiniz. Veya kendinize kaç kilo olmalıyım diye soruyorsanız ideal kilo hesaplama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir