Yumurtlama Hesaplama – Adet Dönemi Takvimi

Yumurtlama Hesaplama Aracı
Son adetiniz ne zaman başladı?
Örneğin: 18/09/2022
Genellikle, döngünüz ne kadar sürüyor?
Döngüler tipik olarak 23 ila 35 gün arasında değişir
Yumurtlama gününüzü hesaplayın
Bu tarihte yumurtlama olasılığınız:
Döngü uzunluğunuz nedeniyle maalesef yumurtlama olasılığını tahmin edemiyoruz. En doğurgan günlerinizi doğru bir şekilde tespit etmek için Dijital Yumurtlama Testi kullanmanızı öneririz.
  *
Son adetinizin başlangıcı
  %20
Gösterilen tarihteki yumurtlama olasılığınız
Bilgileri Değiştir ve Yeniden Hesapla
x2
Sonuçlar, sağladığınız bilgilere ve aşağıdaki yayından alınan verilere dayanmaktadır: Sarah Johnson, Lorrae Marriott & Michael Zinaman (2018): "Uygulamalar ve takvim yöntemleri yumurtlamayı doğru bir şekilde tahmin edebilir mi?", Current Medical Research and Opinion, DOI:10.1080 /03007995.2018.1475348

Yumurtlamayı hesapla

Son adetinizin ilk günü

Adet döngünüzün uzunluğu

Yumurtlama Hesaplama ve Adet Tarihi Hesaplama Aracı Nasıl Kullanılır

Bir sonraki yumurtlama tarihinizi ve sonraki adet başlangıç gününüzü hesaplama aracımıza gerekli bilgileri girerek kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Yumurtlama dönemi hesaplama nedir?

Bir adet döngüsündeki en doğurgan günleri bilmek, yani yumurtlama olasılığının en fazla olduğu günü bilmek bir kadının gebe kalma şansını artırabilir. Özellikle belirli bir gündeki yumurtlama olasılığını biliyor olmak, kadınların doğurganlık süreçlerinin daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Yumurtalama hesaplama aracı yada hesaplayıcı araçlar bir bayanın yumurtalarını bırakma olasılığının en yüksek olduğu günleri hesaplamak için geliştirilmiştir.

Yumurtlama hesaplama aracı ne işe yarar?

Yumurtlama hesaplayıcı, bir kadının adet döngüsünün herhangi bir gününde yumurtlama olasılığını kabaca hesaplar ve tahmin etmeye yarar. Bu nedenle doğurganlık süreci izlemek açısından faydalıdır. Bu hesaplama yöntemi optimal / en uygun doğurganlık zamanını tanımlamak için tasarlanmıştır. Diğer taraftan araştırmalarda da gösterildiği gibi, cinsel ilişki yada birlikte olma zamanlaması için de çok yaygın ve popüler bir şekilde kullanılmaktadır.

Bu yumurtlama hesaplayıcı nasıl hesaplama yapar?

Yukarıdaki yumurtlama hesaplama aracı, ortalama adet döngü süresi ve en son adet (regl) kanaması başlangıç tarihini formül içinde kullanmak suretiyle bir kadının adet döngüsünün belirli bir gününde yumurta bırakma olasılığını yaklaşık olarak hesaplayıp tahmin etmektedir.

Yukarıdaki hesaplama aracında çok sayıda mobil ve online hesaplama aracını inceleyen kapsamlı bir bilimsel araştırmanın verilerine dayanmaktayız.

Yumurtlama hesaplayıcıyı nasıl kullanacaksınız?

Aşağıdaki basit adımları takip edin, hesap yapmak oldukça kolay.

 1. Son adet tarihinizin ilk gününü takvim üzerinde işaretleyin.
 2. Açılır listeden adet döngünüzün ortalama olarak kaç gün sürdüğünü girin.
 3. Hesapla butonuna tıklayın. İşte bu kadar.
 4. Hesaplama sonucunda gün gün yumurtlama olasılığınız takvim üzerinde detaylıca gösterilecektir.

Sonuçlar nasıl görüntülenecek ve ne anlama geliyor?

Veriler girildikten ve ‘hesapla’ tuşuna tıklandığınızda, yumurtlamanın muhtemelen mor olarak işaretlendiği günleri bir yüzde oranı ile birlikte gösteren bir takvim göreceksiniz. Bu, girdiğiniz verilere dayalı olarak o günkü yumurtlama olasılığınızın yüzdesidir.

Bu adet (regl) dönemi hesaplama aracına güvenebilir miyim?

Kullandığınız bu araç, ortalama döngü uzunluğunu ve son adet tarihini alarak potansiyel yumurtlama günlerini tahmin eder. Ücretsiz ve en kolay bir şekilde, sadece bilgilendirme amaçlı kullanılmaktadır. Daha güvenilir ama maliyeti olan yumurtlama testleri kullanılarak kişisel doğurganlık hormonlarının tespiti, yumurtalama günlerini belirlemek için daha ileri bir yöntemdir.

Doğurganlık Açısından En Verimli Günlerin Tespiti

 • Yumurtlama, döneminizin başlamasından yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. 
 • Ortalama adet döngünüz 28 gün ise, 14. gün civarında yumurtlarsınız ve en verimli günleriniz 12, 13 ve 14. günlerdir.
 • Ortalama adet döngünüz 35 gün ise yumurtlama 21. gün civarında gerçekleşir ve en verimli günleriniz 19.20 ve 21. gündür.
 • Daha kısa döngüleriniz varsa, örneğin 21 gün, yumurtlama 7. gün civarında gerçekleşir ve en verimli günleriniz 5, 6 ve 7. günlerdir. En verimli günleriniz , yumurtlama gününe kadar olan ve yumurtlama günü dahil olmak üzere üç gündür. Bazı kadınların adetleri çok düzensizdir veya ortalama bir adet döngüsü uzunluğunu hesaplamakta zorlanırlar. Bu, yumurtlamanın gerçekleştiği dönemi denk getirmeyi zorlaştırabilir. Her şey çok zorsa, 2-3 günde bir ilişkiye girmek hamile kalma şansınızı artırır.

Zamanlama Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Yumurtlama, yumurtalıktan olgun bir yumurtanın salınmasıdır. Yumurta daha sonra döllenebileceği fallop tüpünden aşağı doğru hareket eder. Yumurta bırakıldığında sperm fallop tüpündeyse, yumurtanın döllenmesi ve bir bebeğe dönüşebilecek bir embriyo oluşturması için iyi bir şans vardır. Hamilelik teknik olarak ancak yumurtlamadan önceki beş gün içinde veya yumurtlama gününde cinsel ilişkiye girerseniz mümkündür. Ancak en verimli günler, yumurtlama öncesi 2 gün ve yumurtlama günü dahil üç gündür. Bu süre zarfında cinsel ilişkiye girmek size hamile kalmanız için en iyi şansı verir. Yumurtlamadan 12-24 saat sonra, bir kadın o adet döngüsü sırasında artık hamile kalamaz çünkü yumurta artık fallop tüpünde değildir. Doğurganlık döneminden önce veya sonra ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınız oldukça azdır (ancak hamile kalmak istemiyorsanız, buna güvenmeyin – doğum kontrolü en iyi seçeneğinizdir!).

Bir kadın ayın herhangi bir zamanında hamile kalabilir mi?

Bir kadının adet döngüsünün herhangi bir zamanında hamile kalabileceği öne sürülmektedir. Ancak aslında bir kadın adet döngüsü sırasında sadece birkaç gün hamile kalabilir.

Neden Sadece Birkaç Gün Doğurganlık Sözkonusu

Çünkü yumurtalar ve spermler sadece kısa bir süre yaşarlar: Sperm yaklaşık beş gün yaşar.  Yumurtalar yumurtalıktan çıktıktan sonra ancak yaklaşık 24 saat (bir gün) içinde döllenebilir. 

Yumurtlama hesaplayıcısının doğurganlık takviminden farkı nedir?

Bir yumurtlama hesaplayıcısı, belirli bir günde yumurtlamanın olma olasılığını tahmin eder. Doğurganlık takvimi, ilişkinin gebe kalmayla sonuçlanma olasılığının yüksek olduğu günleri gösterir.

Takvim Yöntemi Nedir?

Birçok takvim uygulaması kadınlara yumurtlama günlerini söylemeye çalışmaktadır. Fakat yapılan araştırma bunların doğru olma olasılığının en fazla %21 olduğunu göstermiştir. Bu nedenle olasılıkların gün gün takvim üzerinde gösterilmesi ve olasılığının yüksek olduğu günlerin bilinmesi daha yaralıdır. Hesaplama aracımız açıkça size bunu sağlamaktadır.

Yumurta bırakma zamanının yani ovulasyon döneminin bilinmesi neden önemlidir?

Yumurtlamadan önce cinsel ilişki önemlidir ve bu nedenle yumurtlama gününü önceden tahmin etmek, hamile kalmaya çalışanlar için oldukça faydalıdır. Bu, daha geniş yumurtlama dönemi tanımlayarak başarılabilir. 12 günlük doğurganlık dönemi içerisinde, 10-21 günleri arasındaki günlerin yumurtlama gününü içerme olasılığı %100’dür. Ancak, böyle uzun bir doğurganlık aralığının sağlanması, cinsel ilişki eylemlerinin hedeflenmesini sağlamadığı için, hamile kalmaya çalışan kadınlara çok fazla fayda sağlamamaktadır.

En gerçekçi takvim yöntemi nedir?

Kullanıcılara en gerçekçi gün sayısını sağlayan takvim penceresi, doğru olma olasılığı %72 olan ve yumurtlama gününü içeren 15-19 günleri arasını içermektedir. Gerçekte bireyler arası döngü değişkenliği nedeniyle gelecekteki döngü uzunluğunu tahmin etmek mümkün değildir.

Takvim yönteminde dikkat edilmesi gereken hususlar?

Ladytimer veya kadın zamanlayıcısı olarak da nitelendirilen bu hesap yöntemi ile kişisel mens döneminizi yaklaşık olarak öngörebilirsiniz. Ancak menstural siklusun kadından kadına değişeceği unutulmamalı bu nedenle geniş aralıklarla verimli yumurtlama gün aralığı hesaplamanın daha mantıklı olacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Adet döngüsü yada yumurtalama dönemi izleyici veya takipçileri bu bakış açısıyla ele alınmalıdır. Menstural takvim ya da adet takvimini geniş bir pencere gibi düşünerek kullanmak daha uygundur. Bu şekilde yumurtlama hesaplama aracı sizin için biraz daha güvenilir hale gelecektir. Hamile ya da gebe kalmak isteyen kişiler hamilelik planlamasını bu şekilde daha kolaylaştırmış olacaklardır. Aynı zamanda istenmeyen gebeliklerin önüne geçmek için daha güvenilir bir zaman dilimini takvim üzerinde görmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bununla birlikte takvim yöntemine yüzde yüz bel bağlayarak korunmak risklidir, çünkü kadınlarda döngü ya da ovulasyon siklusu değişiklik gösterebilmektedir.

Yaygın olarak sorulan sorular.

 • En uygun gebe kalma zamanım ne zaman?
 • Ne zaman hamile kalırım?
 • Hamile kalmak için en uygun gün ya da günler hangisi?
 • Güvenli cinsel ilişki için takvim yöntemini nasıl kullanırım?
 • Şimdilik çocuk istemiyorum hangi günler birlikte olmalıyım?
 • Yumurtlama zamanım ne zaman?
 • Sonraki adetim ne zaman başlayacak?
 • Takvim yöntemi nedir?
 • Doğurganlık zamanımı nasıl öğrenebilirim?
 • Hangi gün ilişkiye girersem hamile kalırım?

Yumurtlama hesaplama aracı hangi verilere dayanarak hesap yapar?

Yumurtlamanın olduğu dönemi olasılık düzeyi ile hesaplayan bu araç, bir kadının yumurtlama olasılığının en yüksek olduğu zamanı tahmin etmek için son adetin başladığı tarihi ve ortalama döngü uzunluğunu kullanır.

İdeal kilonuzu hesaplamak isterseniz buraya tıklayın.

Vücut kitle indeksinizi veya boy kilo endeksinizi hesaplayarak zayıf yada obez olup olmadığınızı görmek için buraya tıklayın.

Tüm ülkeler için cinsiyete göre ortalama boy uzunluklarını görmek için buraya ve yine tüm ülkeler için cinsiyete göre kilo ortalaması nedir görmek için buraya tıklayın.

Günlük aktiviteleriniz ve hedef kilonuza bağlı olarak ihtiyacınız olan kalori miktarını hesaplamak için buraya tıklayın.

Vücut ısısı yöntemini öğrenmek için ise buraya tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir